Skip to main content

Yeni Bilgisayar Aldığınızda Yüklemeniz gereken Ücretsiz Programlar

Yeni Bilgisayar aldığınızda bilgisayarınıza işlerinizi halletmek için bazı programlar bulunmamamaktadır. bunun sebebi size kasıtlı yapılmamaktadır. Her Bilgisayar kullanıcısı aynı programları kullanmaz . Ama günümüzde hemen hemen herkesin kullandığı belli başlı katagorilerde programlar vardır bunları sizin için derledik

Bedava bilgisayar için lazımlı programlar, bilgisayarınızın performansını, güvenliğini ve işlevselliğini artıran programlardır. Bu programlar arasında antivirüs programları, web tarayıcıları, ofis uygulamaları, medya oynatıcılar, dosya yöneticileri, görüntü ve video düzenleyiciler gibi programlar bulunur.

Bedava bilgisayar için lazımlı programları indirebileceğiniz yerler ise genellikle programların resmi web siteleri veya güvenilir üçüncü parti web siteleridir. Programları indirirken dikkat etmeniz gereken şeyler ise programların güncel ve uyumlu olması, lisans koşullarını okumak ve istenmeyen yazılımları yüklememek için kurulum adımlarını takip etmektir.

Bedava bilgisayar için lazımlı programlara örnek olarak şunları verebiliriz:

  • Antivirüs programı: Bilgisayarınızı virüs, casus yazılım, fidye yazılımı gibi zararlı yazılımlardan korumak için bir antivirüs programına ihtiyacınız vardır. Ücretsiz antivirüs programları arasında Avast Free Antivirus, AVG AntiVirus Free, Malwarebytes gibi programlar bulunur.
  • Web tarayıcısı: İnternet üzerinde gezinmek, arama yapmak, e-posta göndermek gibi işlemler için bir web tarayıcısına ihtiyacınız vardır. Ücretsiz web tarayıcıları arasında Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera gibi programlar bulunur.
  • Ofis uygulaması: Metin belgeleri, elektronik tablolar, sunumlar gibi işlemler için bir ofis uygulamasına ihtiyacınız vardır. Ücretsiz ofis uygulamaları arasında LibreOffice, Apache OpenOffice, Google Docs gibi programlar bulunur.
  • Medya oynatıcı: Müzik, video, film gibi medya dosyalarını oynatmak için bir medya oynatıcısına ihtiyacınız vardır. Ücretsiz medya oynatıcıları arasında VLC Media Player, GOM Player, Media Player Classic – Home Cinema gibi programlar bulunur.
  • Dosya yöneticisi: Bilgisayarınızdaki dosyaları organize etmek, sıkıştırmak, kopyalamak, taşımak gibi işlemler için bir dosya yöneticisine ihtiyacınız vardır. Ücretsiz dosya yöneticileri arasında 7-Zip, WinRAR, FreeCommander gibi programlar bulunur.
  • Görüntü ve video düzenleyici: Bilgisayarınızdaki görüntü ve video dosyalarını düzenlemek, efekt vermek, boyutlandırmak gibi işlemler için bir görüntü ve video düzenleyiciye ihtiyacınız vardır. Ücretsiz görüntü ve video düzenleyicileri arasında GIMP, Paint.NET, Shotcut gibi programlar bulunur.

Bu programları resmi sayfasından indirmek için aşağıdaki listede linkleri size hazırladık